Grossarltal

Co je dnes potřeba k dokonalému zážitku z lyžování? Většina sjezdařů se asi shodne na tom, že určitě je potřeba mít možnost jezdit na širokých sjezdovkách a dostatečně prostorných svazích. Samozřejmě pak také vyžadují moderní vysokokapacitní lanovky s dostatečným komfortem a přepravní kapacitou. Dá se říci, že lyžařská oblast Grossarltal, neboli údolí Grossarl, všechny tyto požadavky splňuje.

Pokud se k těmto základním předpokladům přidá ještě velká pestrost nabídky možností lyžování, příjemné horské chaty, v nichž je možné posilnit se a odpočinout si během náročného dne stráveného na lyžích, krásné slunečné terasy, jež zvou k užívání si paprskům horského slunce a také dobrá dostupnost z České republiky, neboť Grossarltal leží jen asi 30 kilometrů od dálnice ze Salcburku směrem na Villach, vyjde z toho všeho minimálně velmi slušná oblast pro skvělé zážitky z alpského i severského lyžování.

grossarltal-1

Na návštěvníky lyžařské oblasti Grossarltal čeká více než 80 kilometrů pečlivě upravovaných sjezdovek a 17 moderních lanovek a vleků. Ty se starají o plynulou a pohodlnou přepravu lyžařů na zdejší svahy. Perfektní podmínky pro svou oblíbenou činnost tady najdou i příznivci lyžování ve volném terénu, kteří si budou moci užít jízdu po neupravených svazích hned na několika místech.

Dá se říci, že vzhledem k rozsahu lyžařské oblasti v údolí Grossarltal se zdejší provozovatele lanovek a sjezdovek rozhodli orientovat spíše na kvalitu než kvantitu. Z lyžařského střediska Grossarl je možné se po lyžařské houpačce, která vede přes vrcholek Kreuzkogel, jež se šplhá do nadmořské výšky 2027 metrů, dostat do sousedního údolí Gastein, konkrétně lyžařského střediska Dorfgastein.

grossarltal-2

Zdejší lanovky a vleky jsou neustále modernizovány a též se zvyšuje kvalita a kapacita dalších technických zařízení, jako je například umělé zasněžování nebo lyžařské zázemí. Vlastně neuplyne ani jedna letní přestávka bez toho, aniž by se tu objevilo něco nového nebo alespoň vylepšeného.

Protože se většina sjezdovek ve skiareálu Grossarl nacházím v příhodné nadmořské výšce a je orientována směrem na severovýchod, příznivci sjezdového lyžování tady mají zaručeny dobré sněhové podmínky prakticky po celou zimní sezónu. Pokud by však počasí lyžařům nepřálo a přírodního sněhu byl nedostatek, sjezdaři se mohou spolehnout na téměř 400 sněžných děl, které se postarají o to, aby i při nepříznivých sněhových podmínkách byl zážitek ze sjezdového lyžování v oblasti Grossarl co nejlepší.

grossarltal-3

Lyžování a vůbec zimní dovolená v údolí Grossarltal je již dlouho známá mezi rodinami s dětmi. Orientace této oblasti na ty nejmenší návštěvníky je patrná už na první pohled. Kromě možnosti lyžování na vyloženě dětských sjezdovkách s mírným sklonem a dostatečným prostorem tady mají děti možnost užít si také třeba na sáňkařských drahách nebo ve speciálních školkách.

Ani příznivci severského stylu lyžování se nebudou v údolí Grossarl nudit, protože tu na ně čeká hned několik upravovaných běžeckých stop. Tou nejznámější asi grossarltalská trasa, která je ze všech zdejších běžeckých stop nejdelší. Kdo by si chtěl ještě užít běžek po dni stráveném na zdejších svazích sjezdováním, může využít osvětlené úseky běžeckých stop, které jsou v provozu až do půl deváté večerní.

grossarltal-4

Fyzicky zdatní běžci na lyžích se mohou pak vydat na nejvýše položenou běžeckou trať této oblasti s názvem Saukaralm, jež leží v nadmořské výšce 1850 metrů. Tento okruh má více než čtyři kilometry a dokonale prověří běžecké schopnosti svých návštěvníků.

Na zimní dovolenou přijíždějí do údolí Grossarltal i milovníci zimní pěší turistiky, neboť se tady mohou věnovat jak klasické zimní turistice, tak také výletům na sněžnicích po zdejším národním parku.