La Plagne

Francouzská lyžařská oblast La Plagne se nalézá ve východní části Francie, vzdušnou čarou asi 20 kilometrů od hranice s Itálií. Znalci sjezdového lyžování, kteří již některá francouzská lyžařská střediska v minulosti navštívili, budou určitě znát La Plagne jako jednu z nejrozsáhlejších oblastí alpského lyžování celé Francie. Zdejší skiareály, které leží ve výškách od 1.250 až do 3.250 metrů nad mořem, dohromady zabírají jen těžko uvěřitelnou plochu více než 100 kilometrů čtverečních.

Nejvyšším bodem lyžařské oblasti La Plagne je 3.417 metrů vysoká hora Bellecote. Z jejích svahů stéká směrem do údolí ledovec Glacier de la Chiaupe, jež je současně nejvýše položeným lyžařským areálem této oblasti. Právě do těchto míst míří zejména příznivci lyžování ve volném terénu, neboť na převýšení téměř jednoho kilometru nabízí ledovec pestré možnosti pro freeriding.

la-plagne-panorama

Celkem nabízí oblast La Plagne možnost sjezdování na více než 230 kilometrech sjezdovek, přičemž nabídka je dostatečně pestrá na to, aby si zde příjemné lyžování užili jak úplní začátečníci, tak i zkušení jezdci. V nabídce je téměř 20 kilometrů těch nejtěžších, černě značených sjezdovek, necelých 40 kilometrů je technicky středně náročných a na lyžařských mapách červeně značených tratí, a zbytek, tedy něco přes 80 kilometrů, tvoří ty nejlehčí tratě. Na nich se budou moci příjemně svézt i úplní začátečníci a též rodiny s těmi nejmenšími lyžaři. O dopravu se tady stará přes 100 lanovek a vleků, jejichž celková přepravní kapacita přesahuje 120.000 osob za hodinu.

Střední část oblasti La Plagne tvoří několik centrální kabinových lanovek a dalších podpůrných vleků, které vyvážejí lyžaře z hlavních středisek, vybudovaných kolem nadmořské výšky 2.000 metrů, na vrcholky Roche de Mio, La Grande Rochette, Les Verdons, a Le Biolle. Ty dosahují nadmořských výšek 2.300 až do 2.700 metrů a z jejich vrcholů se pak vine zpět do lyžařských středisek pestrá nabídka sjezdových tratí. Ty jsou v drtivé většině vedeny nad hranicí lesa a jsou tedy dostatečně prostorné jak na lyžování začátečníků, tak také pro milovníky carvingového stylu jízdy. Nad hotelový městečkem Plagne Centre pak mají příznivci snowboardingu k dispozici rozsáhlý a udržování funpark. Podobně je hlavně kvůli snowboardistům udržován i další takový park těsně nad hotelovým komplexem v Plagne Bellecote.

la-plagne-hotely

Nejníže položené patro oblasti La Plagne se rozprostírá v nadmořských výškách od 1.200 asi do 2.000 metrů. Zde jsou sjezdové tratě vedeny nejčastěji lesními průseky a v jejich těsné blízkosti se nachází celá řada horských chat, kde si mohou návštěvníci této lyžařské oblasti během lyžování odpočinout, občerstvit se a nebo jen posedět na venkovních terasách v případě slunečného počasí.

Zajímavostí této oblasti je skutečnost, že je od roku 2003 propojená kabinovou lanovkou s názvem Vanoise Express se sousedním skiareálem v Les Arcs. Celková nabídka sjezdových tratí, dosažitelná na lyžích z ubytovacích zařízení v La Plagne, se tudíž rozrostla o další známou oblast alpského lyžování, ležící směrem na severovýchod.

la-plagne-funitel

Do La Plagne však nemíří pouze příznivci sjezdového lyžování, snowboardisté a freerideři, ale také vyznavači běhu na lyžích. Ti se mohou těšit na více než 80 kilometrů udržovaný běžeckých stop jak pro bruslařský styl, tak i klasiku. Tyto stopy je povedou skrze celou lyžařskou oblast a dokonale prověří běžecké umění těch nejzkušenějších běžců. Většina běžeckých tratí je vedena v nadmořské výšce do 2.000 metrů skrze les a tak je i během větrného počasí dokonale chráněna před studený větrem.

I po skončení lyžování je tady co dělat a návštěvníci se tu určitě nebudou nudit. Na své hosty tu čeká celá řada restaurací s vynikající kuchyní a podobně je možné po setmění zajít něco nakoupit do celé řady obchodů. Unavení lyžaři určitě přivítají možnost navštívit solária, sauny a samozřejmě také velký vyhřívaný bazén v Plagne Bellecote, kde mohou zrelaxovat před následujícím dnem. Aktivní jedinci, kterým nestačí pohyb na zdejších svazích, mohou večer zajít třeba na diskotéku. K dalším oblíbeným činnostem, provozovaným zejména po setmění, patří bowling či lezení na umělé lezecké stěně. A kdo by si chtěl pobyt v La Plagne zpestřit jiným zimním sportem než je lyžování, může se přes den věnovat například bruslení na ledové ploše pod širým nebem.