Zell am See / Kaprun

I mezi českými sportovci velmi oblíbená lyžařská oblast v rakouských Alpách Kaprun a Zell am See se nachází ve vzdálenosti asi 500 kilometrů od Prahy. Milovníci sjezdového i běžeckého lyžování z Brna budou muset urazit vzdálenost o necelých 40 kilometrů delší a z Ostravy je potřeba ujet skoro 700 km.

Mezi milovníky alpského lyžování se skiregion Kaprun / Zell am See, který bývá také někdy nazýván Europa Sport Region, proslavil zejména svým ledovcem Kitzsteinhorn, který jedním z celkem třech skiareálů, v nichž si mohou návštěvníci lyžařské oblasti Kaprun a Zell am See užít skvěle lyžování.

kaprun-zell-am-see-1

Nejznámějším lyžařským areálem je ledovcový skiareál Kaprun / Kitzsteinhorn na stejnojmenném vrcholku. Ten dosahuje nadmořské výšky 3203 metrů a nachází se nad příjemnou obcí Kaprun, jež leží ve vzdálenosti asi šesti km od zdejšího správního centra Zell am See. Do skiareálu Kitzsteinhorn vedou z údolní stanice nedaleko obce Kaprun hned 2 moderní vysokokapacitní kabinové lanovky, jež vezou lyžaře do nadmořské výšky téměř dva a půl tisíce metrů. Tady se pak mohou rozprchnout na další vleky, které obsahují celý ledovcový areál.

Sjezdovky na ledovci Kitzsteinhorn se nacházejí v nadmořské výšce od 900 do 3040 metrů a na sjezdaře tady čeká 13 kilometrů lehkých modrých sjezdovek, necelých 25 středně těžkých lyžařských terénů a dokonce si zde mohou zdatní lyžaři zajezdit na třech kilometrech černě značených a technicky náročných tratích.

Druhým největším lyžařským areálem oblasti Kaprun & Zell am See je Schmittenhöhe. Jed o rovné 2 kilometry vysoký vrcholek přímo nad obcí Zell am See a příznivci sjezdového lyžování se mohou jeho sjezdovky dostat hned ze třech míst v okolí. Lanovky vedou jak přímo z okraje obce Zell am See, tak také z údolí Schmitten a poslední možností je nastoupit na kabinovou lanovkou ve vesničce Schüttdorf.

kaprun-zell-am-see-2

Na Schmittenhöhe se lyžuje v nadmořských výškách od 750 do 2000 metrů a na lyžaře, kteří se rozhodli strávit den lyžování právě tady, čeká kolem 25 kilometrů lehkých tratí, stejnou celkovou délku mají i středně obtížné červené sjezdovky a taktéž i ti nejlepší a nejzkušenější sjezdaři si tu mohou dobře zalyžovat na asi 25 kilometrech technicky náročných a na lyžařských mapách černě značených sjezdovkách.

Nejmenším skiareálem v lyžařské oblasti Kaprun – Zell am See je spíše svou charakteristikou spíše rodinný areál na vrcholku Maiskogel. Ten se nachází mezi Kitzsteinhornem a Schmittenhöhe a dosahuje nadmořské výšky 1675 metrů. Jeho sjezdovky se nenásilně vinou z nadmořské výšky 1730 metrů dolů do údolí, které leží o asi kilometr níže.

Především na rodiny s dětmi a méně zdatné lyžaře, kteří si sem rádi přijíždějí užít pohodové lyžování, tady čeká téměř 15 kilometrů dostatečně prostorných a technicky náročných sjezdovek. Pokud by si někdo chtěl užít svižnější jízdu, může vyzkoušet pět km středně obtížných tratí a dokonce těm nejzkušenějším jezdcům je zde k dispozici asi kilometrová černá trať.

kaprun-zell-am-see-3

Celkem nabízí tato kvalitní lyžařská oblast světových parametrů svým návštěvníkům během zimního období téměř 140 kilometrů upravovaných a dobře značených sjezdovek všech druhů obtížností a profilů. Na své si tady přijdou jak úplní začátečníci, tak také zdatní a zkušení sjezdaři. Všechny skiareály jsou propojeny bezplatným skibusem a na všech zdejších sjezdovkách platí jednotný skipas.

V této rakouské lyžařské oblasti se bude líbit i příznivcům snowboardingu a milovníkům jízdy ve volném terénu. Právě pro ně jsou zde připraveny kvalitní sjezdovky a další lyžařské úseky. Zkrátka nepřijdou ani příznivci severského lyžování, pro něž je zejména v okolí jezera Zell udržováno několik běžeckých stop jak pro klasický styl, tak také bruslení.

Po náročném dni na zdejších svazích mohou lyžaři v oblasti Kaprun – Zell am See zajít do celé řady příjemných horských chat a hospůdek, kde budou moci ochutnat něco z tradičních rakouských specialit. Pro odpočinek a relaxaci je pak ideální návštěva zdejšího Freizeitzentra s bazénem, saunou a dalšími možnostmi relaxace. V městečku Kaprun pak určitě stojí za návštěvu nové wellness centrum se názvem Tauern Spa.