Turracher Höhe

Menší lyžařské středisko Turracher Höhe leží v jihozápadní části spolkové země Štýrsko přímo na hranici s Korutanskem. Od Prahy se nalézá tato menší lyžařská oblast ve vzdálenosti asi 500 kilometrů a k Brnu leží o necelých 70 km blíže. Milovníci sjezdového lyžování z Ostravy pak budou muset pro to, aby si tady mohli zalyžovat, urazit vzdálenost téměř 600 kilometrů.

Lyžařský areál Turracher Höhe se nachází na svazích vrcholku Rinsennock, jež se nad okolní krajinu tyčí do výšky 2334 metrů. Celá lyžařská oblast je situována kolem jezera Turrachsee a mezi vyznavači alpského lyžování z České republiky zatím není příliš známá. Nejde o z lyžařského pohledu nijak věhlasnou oblast a nabídka sjezdovek je tu na rakouské poměry průměrná.

turracher-hohe-01

Co ale chybí skiareálu Turracher Höhe na délce a známosti sjezdových tratí, to si plně vynahrazuje svým romantickým okolím. To působí zejména během zimního období, kdy všude leží vysoká vrstva sněhu, velice romanticky a dokonce se dá říci, že si zde mohou turisté připadat jako v pohádce.

Nejvyšším bod skiareálu Turracher Höhe, vrcholek Kornock, leží v nadmořské výšce 2205 metrů nad mořem a pokud se zde budou věnovat lyžování či horské turistice návštěvníci této malebné oblasti během slunečného dne, jen těžko by v celém Rakousku hledali tak jedinečné prostředí pro pohodovou zimní dovolenou jako právě v této části.

turracher-hohe-02

Zdejší sjezdovky se rozkládají na celkem 4 vrcholcích, které se zvedají okolo již zmiňovaného jezera Turrachsee. Zdejší raritou je takzvané See Taxi, které představuje jednoduchý způsob přepravy z jedné části skiareálu do druhoé po zamrzlé hladině jezera.

Na návštěvníky skiareálu Turracher Höhe zde čeká 13 kilometrů těch nejjednodušších lyžařských tratí, přes dvacet kilometrů středně obtížných sjezdovek a dokonce se zde najdou i tři kilometry pro ty nejzkušenější a nejzkušenější jezdce.

Svižné červené tratě se vinou z vrcholové stanice Kornock ve výšce 2205 metrů dolů směrem k jezeru. Kornock je postranním vrcholkem již zmiňovaného Rinsennocku, nejvyššího vrcholku celé oblasti. Naproti přes jezero se pak bude lyžování líbit méně zdatným lyžařům a také rodinám s dětmi. Ačkoliv se v této části regionu nalétá několik červených a náročnějších sjezdovek, je zde i pestrá nabídka modře značených jednoduchých tratí.

turracher-hohe-03

O tom, že v případě Turracher Höhe nejde o žádnou lyžařskou oblast, svědčí i skutečnost, že se tady mohou lyžaři svézt na dlouhé červené sjezdovce s homologací FIS. Ta je plně způsobilá k tomu, aby hostila závody ve sjezdovém lyžování minimálně evropského významu.

O dopravu se tady starají moderní lanovky a další přepravní zařízení, které vyvezou pohodlně a rychle milovníky sjezdového lyžování až k začátkům sjezdovek. Oblast je pyšná na své šestimístné vyhřívané sedačky, které byly uvedeny do provozu teprve nedávno a ještě září novotou.

turracher-hohe-04

Sjezdovky v oblasti Turracher Höhe na pomezí Korutanska a Štýrska lze jen doporučit k příjemnému a nenáročnému lyžování a také k pohodové rodinné dovolené. Rodiče se tu nemusí obávat vydat se se svými ratolestmi na zdejší prostorné a často jen poloprázdné sjezdovky a provázet je jejich prvním lyžařskými krůčky.

Zimní dovolená se tu bude líbit i milovníkům jízdy ve volném terénu a freeridistům. Na ně tu čeká několik sjezdových tratí a je téměř zaručeno, že na vrcholku Kornock, kde se nachází nejvíce terénů vhodných k lyžování na neupravených svazích, se nebudou nudit ani po několika dnech. Na příznivce snowboardingu tady pak čeká několik příjemných atrakcí včetně skoků a dalších terénních překážek. Ty nejsou sice extrémně náročné, ale potěší i pokročilé snowboardisty. Začátečníci si pak mohou vyzkoušet jízdu na snowboardu ve zdejší snowboardové škole.

turracher-hohe-06

Kromě lyžování má region Turracher Höhe připraveny další atrakce, přičemž k těm nejznámějším patří bobová dráha s názvem Nocky Flitzer. Ty v některých místech vede i několik metrů nad zemí. Podobně je možné vyzkoušet si například noční sáňkování či bruslení na zamrzlé hladině jezera Turrachsee.

Oblast je charakteristická svou příjemnou rodinnou atmosférou, která je v naprostém protikladu k továrnám na lyžování v neznámějších lyžařských střediscích v Rakousku. Zejména za slunečného počasí se tady pak dovolená a lyžování musí líbit všem turistům, kteří mají smysl pro romantiku a před agresivním stylem jízdy na lyžích dávají přednost klidnějšímu lyžování.