Achensee

U hranice s Německem

Malebné rakouské jezero Achensee se nachází nedaleko hranice se spolkovou republikou Německo v západní části spolkové země Tyrolsko. Do Innsbrucku je to odsud jen asi 50 kilometrů východním směrem po dálnici A12. Jezero Achensee je, podobně jako spousta dalších jezer na území Rakouska, ledovcového původu. Na délku měří jezero více než 10 kilometrů a jeho šířka se pohybuje v řádech stovek metrů. Jeho velikost předurčuje jezero Achensee k velké popularitě zejména v letních měsících a období hlavních školních prázdnin. Léto v oblasti jezera Achensee je atraktivní zejména pro jedince, páry a dokonce i celé rodiny, které nechtějí svou dovolenou trávit lenošením a opalováním se někde na pláži u moře, ale chtějí svůj zasloužený čas volna a odpočinku strávit aktivně.

Aktivity v létě

Hladina jezera láká k projížďkám na loďkách nebo paddleboardu. Četné cyklistické trasy jak po treková, tak i horská kola, provedou cyklisty po překrásném okolí jezera Achensee. K dispozici je též několik desítek značených turistických tras. Na své si tady přijdou jak turisté, kteří se chtějí spíše kochat překrásnou krajinou a raději volí nenáročné turistické trasy, tak i zdatní jedinci, kteří rádi absolvují dlouhé vysokohorské túry. Hory v okolí jezera Achensee dosahují výšky přes dva a půl tišíce metrů nad mořskou hladinu. Pestrost a možnosti zdejší turistiky tak žádného z turistů nezklamou. Oblast jezera Achensee je však atraktivní i pro milovníky zimních sportů!

Největší tyrolské jezero

Není bez zajímavosti, že jezero Achensee je vůbec největším jezerem na území Tyrolska. Jeho hloubka dosahuje více než 120 metrů. Proto se mu také někdy přezdívá alpský fjord. Podoba s drsnými mořskými zálivy v Norsku rozhodně není náhodná. O oba tyto přírodní skvosty se během desítek tisíc let postaral pohybující se ledovec.

Sjezdové lyžování

V blízkosti jezera Achensee mají milovníci sjezdového lyžování k dispozici bezmála 60 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Ty jsou vesměs situovány ve výškách od 1.000 až do 1.840 metrů nad mořem. Několik lyžařských areálů v těsné blízkosti jezera bude maximálně vyhovovat zejména začínajícím lyžařům. Příjemnou a aktivně strávenou dovolenou tady mohou prožít i rodiny s dětmi. Nad zamrzlou hladinou Achensee je možné se věnovat nejen sjezdovému lyžování, ale též lyžování běžeckému a dalším zimním sportům.

Christlum

Největším lyžařským areálem v oblasti jezera Achensee je skiareál Christlum. Jeho sjezdovky se vinou směrem do údolí po svazích 1.758 metrů vysoké hoře Christlumkopf směrem k vesničce Achenkirch. V horních pasážích lyžařského areálu Christlumkopf se budou skvěle cítit a dobře si zajezdí hlavně zkušení sjezdaři. Nabídka sjezdových tratí tady zahrnuje hlavně červené a též technicky náročné černé tratě. Ve spodní polovině v lyžařského areálu na Zwölferkopfu se pak bude líbit rodinám s dětmi a začínajícím lyžařům. Zdejší dostatečně prostorné tratě, vedené skrze lesní průseky, nebudou činit potíže ani začátečníkům.

Sáňkování

Od chaty Christlumalm, která se nachází v nadmořské výšce asi 1.250 metrů, je vedena dlouhá sáňkařská dráha. Ta odvede sáňkaře až na okraji vesničky Achenkirch, ležící ve výšce 930 metrů nad mořem. Sáňkující tak během jízdy překonají převýšení 300 metrů. Jízda na sáňkách patří k oblíbeným volnočasovým činnostem zejména mezi rodinami s dětmi. V průběhu sáňkování totiž mohou nejen ti nejmenší návštěvníci oblasti Achensee, ale i jejich dospělý doprovod, zažít spoustu zábavy a legrace.

Rofan

Dva menší lyžařské areály jsou k dispozici na opačné straně jezera Achensee, u jeho jižních břehů. Skiareál Rofan je situována nad obcí Maurach. Jeho sjezdovky se kroutí po svazích stejnojmenné hory. Ačkoliv jde o nevelký lyžařský areál, zdejší lyžařská nabídka zahrnuje nejen modré a červené tratě, ale k dispozici je dokonce i technicky náročná černá sjezdovka. K atraktivitě lyžařského areálu Rofan přispívá i zdejší atrakce s názvem AirRofan. Turisté, toužící po notné dávce adrenalinu, tady mi mohou vyzkoušet jízdu zavěšeni na laně z vrcholku Gschöllkopf. Během letu dosáhnou rychlosti více než 80 kilometrů v hodině.

Zwölferkopf

Posledním z trojice největších lyžařských areálu v blízkosti jezera Achensee je skiareál Zwölferkopf. Do něj se lze dostat z okraje vesničky Pertisau. Jeho nejvyšší bod, odkud se mohou lyžaři spouštět zpět k Pertisau, se nachází v nadmořské výšce 1.500 metrů. Pokud by měl být některý ze tří hlavních skiareálů v oblasti jezera Achensee nazván rodinným, a pak by určitě šlo o Zwölferkopf. Nabídka zdejších sjezdových tratí zahrnuje hlavně nenáročné modré sjezdovky. Zkušenější lyžaři si pak mohou vyzkoušet několik červených tratí. Z vrcholu je také nádherný výhled nejen na samotné Pertisau, ale celé jezero Achensee.

Rostoucí popularita

Jezero Achensee je atraktivní a oblíbené i mezi příznivci běžeckého lyžování. Běžci na lyžích znají zdejší stopy již delší dobu. V posledních letech ale začínají tento překrásný kout Rakouska objevovat a využívat zdejší skiareály ke své oblíbené činnosti i sjezdaři. Tento region již dávno není místem, kde by k jeho poznání a prozkoumání stačilo strávit jeden prodloužený víkend. Nabídka lyžování a další zimních aktivit je tak široká, že tady bude postaráno o zábavu klidně po celou týdenní dovolenou.

Běžecké lyžování

Historie běžeckého lyžování se v oblasti Achensee začala psát před více než 100 lety. V současnosti je v okolí Achenského jezera pravidelně udržováno na 200 kilometrů značených běžeckých stop. A to jak pro klasický styl, tak i bruslení. Ty nejatraktivnější stopy pochopitelně vedou podél jezera. Ovšem běžkaři, kteří si chtějí jak se říká dát do těla, se odtud budou moci vydat směrem na západ. Západně od jezera jsou totiž vedeny poněkud obtížnější tratě.

Národní park Karwendel

Jedna z vůbec nejhezčích běžeckých stop začíná v vesničce Pertisau. Ta je spolu s obcí Maurach hlavním turistickým centrem u jižního okraje jezera Achensee. Na běžkách je možno se odtud dostat až do národního parku Karwendel. Ten je situován západně od jezera. Tato trasa má na délku asi 15 kilometrů a směrem od jezera Achensee stoupá vzhůru. Podél této běžecké stopy je k dispozici několik horských chat. V nich je možné ochutnat krajové gastronomické speciality.

Běžecké závody

Oblast Achensee je mezi běžci skutečně vyhlášená. A tak se není co divit, že se tady koncem února pravidelně koná oblíbený běžecký závod Tři údolí. 11 a 33 kilometry dlouhé trasy mohou absolvovat klasičtí běžci, 15 a 30 kilometrů pak čeká na bruslaře. A ačkoliv se závodů účastní i profesionální běžci, jeho hlavní zaměření je na širokou veřejnost. A jak jinak lépe poznat krásy této části Rakouska než z běžecké stopy?

Turistika

Oblast Karwendel je velice atraktivní i pro jedince, kteří běžkám neholdují. Značené trasy pro zimní turistiku provedou zájemce jedinečnou krajinou tohoto národního parku. Návštěvníci oblasti Achensee se také rádi účastní vedených túr, při nichž je zkušený místní průvodce provedete těmi nejkrásnějšími místy národního parku.

Kiting

Severní břehy jezera lákají kitery. Ti brázdí během léta hladinu zdejšího jezera a v zimě buď využívají jeho zamrzlé hladiny, nebo se přesunou na pevninu. Příhodné povětrnostní podmínky na severu jezera Achensee jsou k nejrůznějším plachtařským sportům a zejména kitingu jako stvořené.