Les Arcs

Nedaleko Itálie

Francouzská lyžařská oblast Les Arcs je k nalezení ve východní části Francie. Vzdušnou čarou je to odsud jen asi 10 kilometrů na hranici s Itálií. Zdejším administrativním centrem je městečko Bourg – Saint – Maurice. To leží v nadmořské výšce 750 metrů v Tarentaiském údolí.

5 středisek

Samotná lyžařská oblast Les Arcs zahrnuje 5 lyžařských středisek. Nejníže je situováno samotné městečko Bourg – Saint – Maurice. Odstupňováno podle nadmořské výšky se pak lyžuje v Arc 1.600, Arc 1.800, Arc 1.950 a konečně Arc 2.000. Přes okrajové skiareály Vallandry a Plan Peisey je možné se na lyžích dostat do dalších skiareálů v oblasti La Plagne. Ta spolu s Les Arcs tvoří lyžařskou oblast ParadiSki. Celkem si v ParadiSki mohou lyžaři užívat kvalitní sjezdové lyžování na více než čtyřech stovkách kilometrů sjezdovek.

Bourg – Saint – Maurice

Největší obcí v oblasti Les Arcs je již zmiňovaný Bourg St. Maurice. Ta je charakteristická svými typickými horskými chatami, které se dříve vyskytovaly po celých francouzských Alpách. Městečko proslulo i svou tradiční kuchyní. Trvale žije v Bourg St. Maurice jen necelých deset tisíc stálých obyvatel. Turistická vybavenost je však na vysoké úrovni. Návštěvníci Bourgu, jak se mu také občas říká, mohou zajít do spousty restaurací nebo obchodů s nejrůznějším zboží. K dispozici jsou i bary a diskotéka.

Arc en Ciel

Z Bourg St. Maurice se dá do nejstaršího a také nejníže položené ho střediska v Les Arcs, do Arc 1.600, dostat malým vláčkem. Tato zubačka nese název Arc en Ciel. Jízda trvá jen necelých deset minut a příznivci sjezdového lyžování se ocitnou v moderním lyžařském středisku. Je to, jako by se cestou z historického Bourgu do Arc 1.600 turista nějakým zázrakem přenesl z historie do současnosti.

Skiareály Arc

Arc 1.600 je totiž moderním lyžařským střediskem, kde se mohou příznivci sjezdového lyžování ubytovat ve velký hotelích a apartmánových domech. Protože Arc 1.600 je nejníže položeným skiareálem z celé oblasti Les Arc, jsou zdejší sjezdovky vybaveny zařízením k výrobě umělého sněhu. Arc 1.600 je samozřejmě lyžařsky propojeno s dalšími skiareály oblasti Les Arc, situovanými ve vyšších nadmořských výškách.

Přes lyžařskou houpačku je možné se dostat do skiareálu Arc 1.950. A odtud je to již jen kousek do Arc 2.000. Protože jsou sjezdovky obou těchto lyžařských areálů situovány nad hranicí lesa, lyžování tady bude vyhovovat zejména freeriderům a milovníkům jízdy v čerstvě napadaném sněhu. Co do technické náročnosti, je většina zdejších sjezdovek značena červenou a černou barvou. Proto je Arc 1.950 i Arc 2.000 vhodné spíše pro zdatné lyžaře.

Aiguille Rouge

Z nejvyššího bodu tohoto skiareálu Les Arcs Aiguille Rouge, který se nachází v nadmořské výšce 3.226 metrů, je nádherný výhled na nedaleký Mont Blanc. Přes vrchol Arpette nebo Col de la Chal je možno se dostat do lyžařského střediska Arc 1.800. A právě tady, v nejzápadnější části oblasti, se bude určitě líbit milovníkům snowboardingu a adrenalinového lyžování.

Lyžařská infrastruktura

Celkem nabízí Les Arcs příznivcům sjezdového lyžování 120 sjezdovek hlavně středně těžké obtížnosti. Jejich celková délka přesahuje 200 kilometrů. O rychlou a bezpečnou přepravu sjezdařů na svahy se tu stará více než pět desítek lanovek a lyžařských vleků. Lyžařská sezona začíná v Les Arcs na začátku prosince a lyžuje se tady až do jara.

Nejdelší sjezd

Jak již bylo zmíněno dříve, lyžařská oblast Les Arcs bude vyhovovat spíše zdatným a zkušeným sjezdařům. Sjezd z Aiguille Rouge až do vesničky Villaroger, nejsevernější součástí celé oblasti, ležící v nadmořské výšce 1.200 metrů, je skutečnou lyžařskou lahůdkou. Během jízdy klesnou lyžaři o 2.000 výškových metrů a ještě se budou moci kochat překrásnými výhledy po okolí. V nejvyšších pasážích oblasti, nad Arc 1.950 a Arc 2.000, se naskýtá nepřeberné množství možností, jak si dokonale užít francouzské Alpy, pro milovníky freeridingu. Nezajezdí si tady ovšem každý. Terény jsou velice náročné a často je nutné obratně kličkovat mezi skalisky.

Historie

Turistika v oblasti Les Arcs a městečka Bourg St. Maurice se začala rozvíjet až na konci 60. let minulého století. To tu bylo otevřeno první lyžařské středisko Arc 1.600. Místní hotely nabízely zájemcům o lyžování ubytovací kapacitu asi 4.000 lůžek. Nedaleko ležící Arc 1.800 bylo pojato daleko komplexněji. Tento rozlehlý komplex nabízel téměř 20.000 lůžek k ubytování. Zbývající, o několik stovek metrů více položené resorty, se naopak snaží zachovat tradičním atmosféru lyžování ve francouzských Alpách. S nabízenou ubytovací kapacitou to nijak nepřehánějí.

Vanoise Express

Přelomovým rokem pro lyžování v oblasti Les Arcs byl bezpochyby rok 2003. V tomto roce totiž byla uvedena do provozu dvoupatrová lanovka s názvem Vanoise Express. Ta lyžařsky spojila oblast Les Arcs s nedalekým La Plagne. Spojením těchto lyžařských oblastí vznikl region s názvem ParadiSki, který se může pyšnit titulem 3. největší lyžařský resort v Alpách.