Alta Badia

Srdce Jižního Tyrolska

Italské lyžařské středisko Alta Badia se nachází v srdci Jižního Tyrolska. Tato oblast je severovýchodní součástí známého lyžařského okruhu Sella Ronda. Samotná Badia svým návštěvníkům nabízí více než 130 kilometrů sjezdovek. Lyžuje se tady v nadmořských výškách od 1.300 metrů až do 2.500 metrů. A i když je Alta Badia oblastí, kde si lyžování na zdejších kvalitních a pečlivě upravovaných sjezdovkách užije skutečně každý, do tohoto regionu se v zimě jezdí i z jiného důvodu. Zimní dovolenou jako v pozemském ráji tu budou moci prožít ti jedinci, kteří chtějí kombinovat pohodové lyžování s ochutnáváním jihotyrolských specialit. Právě pro takové sjezdaře je údolí Alta Badia jako stvořené.

Prvotřídní gastronomie

Podobně jako další alpská lyžařská střediska, a to nejen v Itálii, ale třeba i v Rakousku nebo ve Francii, se i Alta Badia snaží něčím odlišit od ostatních a nalákat turisty na něco speciálního. Místní se rozhodli, že jejich konkurenční výhodou bude dobré jídlo a pití. S přicházejícím jarem tady v březnu začínají stále oblíbenější gastronomická akce. Lyžaři tu fakticky mohou přijíždět od jedné horské chaty k druhé. Náramkem v ceně cca. 30 EUR, který mají na zápěstí, se prokáží a pak už mohou ochutnávat nejrůznější druhy vína či nakouknout do kuchyní zdejších kuchařských mistrů.

Oceňované víno

O tom, že jihotyroské víno není v žádném případě pití druhé kategorie, svědčí i skutečnost, že na spoustě festivalů, týkajících se tohoto oblíbeného nápoje, získává řadu ocenění. Silným argumentem zdejší vinařské produkce jsou i čísla. Jižní Tyrolsko je producentem více než 40 milionů lahví vína ročně. Tento mok se zde stáčí v těžko uvěřitelných 160 vinařstvích. Jednou z nejoblíbenějších akcí nejen pro domácí, ale hlavně pro turisty ze zahraničí, je jakýsi festival s názvem Wine Ski Safari.

Nástupní místa

Nástupními místy na lyžování v oblasti údolí Alta Badia jsou vesničky Corvara, La Villa a Cassiano. Tyto obce leží v nadmořské výšce kolem jednoho a půl kilometru. Z výšky dvou tisíc metrů, kde se v těchto místech nejčastěji lyžuje, tak lyžaři překonávají převýšení téměř půl kilometru.

Lyžařská infrastruktura

V oblasti Alta Badia se lyžuje již více než půl století. Zdejších 130 kilometrů sjezdovek, které jsou na lyžařské mapě nejčastěji označeny modrou barvou, obsluhuje více než pět desítek lanovek a vleků. Hlavně v horních pasážích celé oblasti, situovaných nad hranicí lesa, jsou sjezdovky vesměs modré a technicky tudíž nikterak náročné. Jejich rozměry jsou, a to především co do šířky, skutečně velkorysé. A tak si tady příjemné lyžování užijí jak začátečníci, tak samozřejmě i třeba rodiny s malými dětmi. Protože se Alta Badia může pyšnit třemi stovkami slunečních dní do roka, pohodové lyžování si tu, vysoko nad údolím Badia, může vychutnat skutečně každým.

Sjezdy do San Cassiana, Corvary a La Villy jsou pak o něco prudší. Sjezdovky, kopírující hlavní lanovky jsou tu obvykle značeny červenou, v jednom případě dokonce i černou barvou. Na těchto sjezdovkách se tak bude líbit spíše zkušeným a zdatným sjezdařům. Mimochodem právě černá sjezdovka s názvem Gran Risu, která padá z vrcholu Piz la Ila. je místem, kde se každý prosinec pravidelně koná závod v rámci Světového poháru ve sjezdovém lyžování.

Zimní středisko celebrit

Alta Badia má v současnosti v Itálii pověst exkluzivního zimního střediska. V zimním období sem s oblibou cestují nejrůznější italské celebrity. To je mimochodem také důvodem, proč ve zdejších horských chatách vaří také dvě desítky kuchařů, oceněných michelinskou hvězdou. Proto se není co divit, že Alta Badia se snaží přilákat lyžaře a další turisty právě nám vynikající jídlo a pití.

Sella Ronda

Již zmiňovaná Corvara je přímou součástí okruhu Sella Ronda. Je odtud možné se vydat buď na jih do Arabby, nebo na západ do Val Gardeny. Zkušení sjezdaři tvrdí, že celý okruh Sella Ronda je možné obět za necelé čtyři hodiny. Realita ovšem často bývá úplně jiná. Pro většinu sjezdařů však bude nabídka sjezdových tratí v samotném údolí Alta Badia zcela dostačující. A díky stálému slunečnému počasí si tady lyžování všichni určitě bezezbytku užijí.

Další aktivity

Oblast tohoto malebného údolí však není vhodná k zimní dovolené pouze příznivců sjezdového lyžování. Na své si tady přijdou třeba i vyznavači snowboardingu. A zcela pochopitelně nechybí ani několik okruhů pro běžecké lyžování. Zasněžená krajina v oblasti Alta Badia je skvělým místem k zimní turistice nebo třeba i výletům na sněžnicích. O tom, že se skutečně jedná o unikátní kusy Itálie, svědčí i fakt, že je tento region od roku 2009 zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Historie

Alta Badia se mimo jiné pyšní i bohatou historií. Již v devatenáctém století se zde začala rozvíjet vysokohorská turistika a první lezení po okolních skalách. V roce 1938 tady byl postaven první lyžařský vlek s názvem Col Alto. Ten vozil lyžaře až do nadmořské výšky 2.000 nad mořskou hladinu. V roce 1947 byl tento vlack nahrazen vůbec první sedačkovou lanovkou v celé Itálii. V současnosti samozřejmě není po těchto historických přepravních prostředcích ani památky. Lyžaře zde dnes dopravují na sjezdovky moderní a pohodlné kabinové lanovky s vysokou přepravní kapacitou.