Lungau

Střední Rakousko

V centrálním Rakousku, asi 30 kilometrů vzdušnou čarou směrem na jih od masivu Dachstein a zimního střediska Schladming, se nachází region Lungau. Lungau se dostalo do povědomí nejen milovníků sjezdového a běžeckého lyžování zejména dostatkem přírodního sněhu v průběhu celé zimní sezóny a také vcelku chladnějším počasí. Tužší zima v oblasti Lungau je jedním z důvodu, proč se tady přirozený sníh drží tak dlouho do jara. Centrem oblasti Lungau je malé městečko Mauterndorf. To bylo významné již v dobách středověku. Tyto časy tu připomínají středověké domy a pak také zdejší dominanta, historický středověký hrad. Většina turistů však do Mauterndorfu a vlastně celého Lungau necestuje kvůli historii, ale kvůli prvotřídním lyžařským terénům. A to nejen ke sjezdovému lyžování, ale i běžkám či třeba vysokohorské turistice.

Rodinné středisko

Oblast Lungau má pověst rodinného zimního střediska. A zdejší turistická vybavenost tuto skutečnost jen potvrzuje. Ať už turisté přicestují na zimní dovolenou do Mauterndorfu sami, v páru nebo s celou rodinou, vždy tady budou mít co dělat. Kromě pestrých možností lyžování je zde k dispozici i kupříkladu sáňkařská dráha. Tu je možné využívat i po setmění. Sáně se tady totiž mohou prohánět i za umělého osvětlení. Běžci na lyžích se zase mohou těšit na několik desítek kilometrů běžeckých stop. Ty jsou pravidelně upravovány a umožňují pohyb jak klasicky, tak také bruslením. Několik z nich vede do postranních údolí. Běžci tak mohou z těchto stop poznávat krásy zdejší přírody a jedinečnou atmosféru oblasti Lungau. Zájemci mohou vyzkoušet i jízdu na saních tažených koňmi. Tato koňská spřežení se nejen v Rakousku těší stále větší popularitě. Důvodem je hlavně romantický zážitek a možnost poznat rakouskou horskou krajinu a zdejší vesničky ze zcela jiného pohledu.

Sjezdovky

Jak již bylo napsáno dříve, hlavní turistickou devizou okolí městečka Mauterndorf a vlastně celé oblasti Lungau jsou zdejší sjezdové tratě. Ty sem lákají každou zimní sezónu desetitisíce návštěvníků nejen ze samotného Rakouska, ale především ze zahraničí. Těšit se mohou na úžasných 200 kilometrů upravovaných lyžařských terénů všech stupňů obtížnosti. Nechybí ani pestré možnosti v lyžování ve volném terénu. Svou sjezdovku si tady najde skutečně každý. A to bez ohledu na jeho lyžařské schopnosti. V Lungau se budou na zdejších cvičných loukách dobře cítit úplní začátečníci, na prostorných červených a modrých sjezdovkách si dobře zalyžují celé rodiny a nejzkušenější sjezdaři si budou moci otestovat své dovednosti na černých tratích.

Grosseck – Speiereck

Nejnavštěvovanějším lyžařským areálem v oblasti Lungau je skiareál, pojmenovaný po dvou vrcholech, na jehož svazích se zdejší sjezdovky rozprostírají. Tento lyžařský areál leží přímo nad městečkem Mauterndorf. Tvoří jej vrchol Grosseck, dosahující nadmořské výšky 2.066 metrů, a sousední Speiereck. Tato hora dosahuje nadmořské výšky 2.411 metrů. Spolu se sousedním Grosseckem tvoří obrovský kotel, po jehož svazích vede většina zdejších tratí. Sjezdaři si zde mohou užívat nekonečné hodiny a hodiny jízdy na prostorných a upravovaných sjezdovkách. Milovníci lyžování ve volném terénu pak budou mít široké pole působnosti mimo značené sjezdové tratě. Skiareál Grosseck – Speiereck je též ideálním místem pro skialpinisty. Ti si tu budou moci vybírat z mnoha značených i neznačených cest.

O dopravu se v lyžařském areálu Grosseck – Speiereck v Lungau starají centrální kabinkové a sedačkové lanovky. Ve vyšších pasážích pak jde o sedačky a lyžařské vleky. Hlavními nástupními místy na lyžování do tohoto lyžařského areálu je již zmiňované turistické centrum Mauterndorf. Z druhé strany je pak možné se sem dostat z vesničky St. Michael. Z Mauterndorfu uvede vzhůru kabinková lanovka, ze St. Michaelu se lyžaři dopravují vzhůru na sedačkové lanovce. Podobně jako ve většině lyžařských areálu v Rakousku nebo v Itálii, i tady se vzrůstající nadmořskou výškou obvykle roste obtížnost sjezdové tratě. Méně zkušení lyžaři se budou většinou zdržovat v dolních pasážích skiareálu. Tady jsou sjezdovky vedeny skrze lesní průseky a jsou vesměs mírné. Zkušenější sjezdaři pak naopak zamíří výše, kde jsou uvedeny červené a dokonce tu je i několik černých tratí. Ty jsou situovány nad hranicí lesa a zkušeným lyžařům se tak otevírá doslova široké pole působnosti.

Skialpinismus

I když je Lungau skvělým místem, kde si sjezdové lyžování užije skutečně každý, mezi příznivci skialpinismu platí za učiněný ráj na zemi. Možnosti, jak si užít přechody a sjezdy na lyžích v Lungau, jsou skutečně nepřeberné. Ti nejzdatnější skialpinisté se vydávají na Grosseck po svých a po zdolání tohoto vrcholu pak sjíždějí zpět buď směrem k Mauterndorfu, nebo do St. Michael. O tom, že je Lungau skialpinismu skutečně zaslíbené, svědčí i každoročně pořádaný noční přechod.

Zábava pro děti

I když mají rodiče, kteří do Lungau přicestovali se svými dětmi, pestré možnosti, kde si užít lyžování i s nimi, je zde možnost využít též mateřských školek. V nich se zkušení pedagogové postarají o ty nejmenší a rodiče si zatím budou moci v klidu a bez starostí užívat jízdu na zdejších sjezdovkách. Zdejší lyžařská školička má pro dopravu malých lyžařů k dispozici tolik oblíbené pohyblivé pásy. Na cvičné louce se pak budou moci děti seznamovat se svými prvními lyžařskými obloučky v naprostém bezpečí.

Další možnosti lyžování

K dalším lyžařským areálům oblasti Lungau patří skiareál Aineck, který leží na opačné straně od St. Michael než Grosseck – Speiereck. Dále je pak možné lyžovat na vrcholu Fanningberg. Moderní lyžařský areál se nachází v oblasti Obertauern. Majitelé skipasu s názvem Lungo se mohou mezi těmito skiareály dopravovat zdejšími skibusy zdarma.

Slunečné počasí

I když bývá zima v Lungau obvykle tuhá, často si tu jeho návštěvníci užívají příjemného slunečného počasí. Tato kombinace vytváří ideální podmínky jak pro sjezdové, tak i běžecké lyžování. Zmrzlý sníh tvoří kvalitní podklad pro lyže a na bezmračné obloze příjemně svítí slunce. Kdo navíc přicestuje do Lungau na jaře, někdy kolem března nebo dubna, bude si moci užít i vyšších teplot. Současně tady ještě bude sníh dostatečně tvrdý na kvalitní lyžování. Ne nadarmo se Lungau přezdívá rakouská Sibiř. Zdejší sjezdové tratě i běžecké stopy bezpochyby stojí za bližší poznání.