Zermatt – Matterhorn

Na pomezí Švýcarska a Itálie

Rozsáhlé lyžařské středisko Zermatt se nachází na pomezí Švýcarska a Itálie, v oblasti nejvyšších alpských vrcholů. Spousta hor zde přesahuje svou výškou 4.000 metrů a také se zde nalézá velká část z celkového počtu alpských ledovců. Tyto příhodné podmínky tu vytváří ideální prostor pro celoroční lyžování a lyžařské středisko Zermatt není v tomto ohledu výjimkou. Na švýcarské straně se lyžuje ve skiareálu Matterhorn Ski Paradise a je možné odtud přejet na jih do italského střediska Breuil – Cervinia.

Výhled na Matterhorn

Lyžování pod ikonickým jehlanem hory Matterhorn patří k často nesplněným přáním drtivé většiny milovníků sjezdového lyžování z celé Evropy. Zermatt je bezpochyby top lyžařským Střediskem nejen ve Švýcarsku, ale v celých Alpách. Špičková kvalita sjezdovek, přepravních zařízení a další nezbytné lyžařské infrastruktury však něco stojí a Zermatt má pověst poměrně drahého centra sjezdového lyžování.

Zákaz vjezdu automobilů

Zajímavostí vesničky Zermatt je skutečnost, že se do ní nedá dostat autem. Vjezd automobilů se spalovacím motorem je zakázán a nejblíže se dá k Zermattu dostat do vesničky Täsch, která leží asi 8 kilometrů severně o něco níže v údolí. Nepřítomnost automobilů činí z Zermattu příjemné městečko, ve kterém si člověk užívá specifické svobody, které současná civilizace už dávno odvykla. Bez problémů je zde možné chodit zermattskými uličkami a přitom nebudete nikomu překážet v provozu a ani dýchat výfukové plyny. O zásobování, ať již penzionů, restaurací nebo obchodů, se tady starají elektrická auta. A podobně jsou na elektrický pohon i taxíky, které je tu možné využít pokud by se někomu nechtělo chodit pěšky.

Cestování vlakem

Místní nejčastěji doporučují jako ideální způsob dopravy do Zermattu vlak. Ten zastaví přímo na nádraží v Zermattu a odtud je to prakticky po celém městečku jen kousek. Protože má Zermatt pověst částečně snobského zimního střediska, v centru městečka je k nalezení spousta butiků a dalších obchodů se značkovým zbožím. Uličky pak lemují i řady restaurací, kaváren a alpských hospůdek.

Špičkové lyžování

I když je Zermatt poměrně drahým zimním střediskem, lyžování tady určitě stojí za to a uspokojí požadavky i těch nejnáročnějších a často zmlsaných sjezdařů. Sjezdovky se tu rozprostírají na obrovské ploše a jejich rozměry jsou skutečně velkolepé. Nejdelší sjezdovou tratí v oblasti Zermatt je úctyhodných 25 kilometrů dlouhá trať. Během jízdy po ní klesnou lyžaři o více než 2 výškové kilometry.

Tři skiareály

Lyžování v oblasti Zermatt by se dalo rozdělit na 3 velké skiareály. Ty jsou sice vzájemně propojeny, ovšem cesta mezi nimi trvá poměrně dlouho. Je proto lepší si zvolit na každý den lyžování jednu oblast a tu si dokonale vychutnat, než strávit několik desítek minut cestování mezi těmito areály.

Malý Matterhorn

Nejznámější a také nejvýše položený lyžařský areál u obce Zermatt se nachází na svazích Malého Matterhornu. Jeho vrchol leží v nadmořské výšce 3.885 metrů a právě odtud se dá sjet přes vrchol Testa Grigia do italského areálu Breuil – Cervinia. Během cesty z Zermattu na vrchol je třeba minimálně dvakrát přesedat. Jednou ve stanici Furi, která leží o něco výše než samotný Zermatt. Odtud pak vyjíždí lanovka na postranní vrchol Malého Matterhornu Trockener Steg. Ten leží v nadmořské výšce bezmála 3.000 metrů. Oblast Matterhorn Glacier Paradise se může pochlubit i nejvýše položenou lanovkou v celé Evropě.

Protože se v této oblasti lyžuje na ledovci a tratě jsou vedeny po zasněžených pláních, bezpochyby se tu bude líbit milovníkům jízdy ve volném terénu. Freerideři tady mají široké pole působnosti a neustále si mohu vybírat nové a nové trasy, po kterých budou sjíždět zpět dolů do údolí. Neopomenutelnou devizou lyžařského areálu na Malém Matterhornu je též překrásný výhled na ikonický Velký Matterhorn. Lyžování je tu určitě na špičkové úrovni, ovšem díky vysoké nadmořské výšce je třeba počítat s řidším vzduchem a také s nízkými teplotami zejména během zimních měsíců.

Gornergrat

Blíže k obci Zermatt se pak nachází lyžařský areál Gornergrat. Jeho sjezdovky se vinou po svazích vrcholů Stockhorm, Hohtälli a samotného Gornergratu. Zajímavostí této oblasti je cesta z Zermattu vlakem. Železniční trať má na délku kolem 9 kilometrů a během té doby vystoupá vlak o 1,5 kilometru převýšení. Původní historická trať, která zde byla postavena už před sto lety, byla první ozubenou dráhou ve Švýcarsku, poháněnou elektrickým proudem. Podobně, jako v areálu na Malém Matterhornu, i tady jsou sjezdovky vedené nad hranicí lesa a tudíž je zde celá řada míst, ideálních pro freeride. Ti nejlepší lyžaři pak určitě přijmou výzvu v podobě vrcholu Stockhorn. Ten je prakticky výhradně černý a zdejší tratě prověří lyžařské dovednosti i těch nejlepších jezdců.

Rothorn

Nejblíže k centru městečka Zermatt leží lyžařský areál Rothorn. Podzemní dráha vyvezeme sjezdaře do stanice Sunnegga a odkud se pak mohou rozjet dále podle svých schopností a dovedností. Jako v jediném areálu u Zermattu jsou zde sjezdovky vedeny z velké části lesem. Díky mírnějšímu sklonu je tato oblast vhodná pro začínající lyžaře, sváteční sjezdaře a v neposlední řadě i pro rodiny s malými dětmi. Bylo by však chybou si myslet, že na vrcholu Rothorn si dobří lyžaři nezajezdí. I tady je k nalezení několik černých sjezdovek, které se se sjezdaři jak se říká nemažou.