Berchtesgaden

Jih Bavorska

I když Německo nemá většina příznivců sjezdového lyžování z České republiky spojené s typickými Alpami a dobrými podmínkami pro tento oblíbený zimní sport, opak je pravdou. Lyžařská oblast Berchtesgaden v jihovýchodní části spolkové země Bavorsko nabízí určitě kvalitní lyžařské terény, na kterých si většina sjezdařů dobře zalyžuje. Z Prahy trvá cesta autem do Berchtesgadenu trvá jen necelých pět hodin. Ve srovnání s některými rakouskými a většinou italských lyžařských středisek je to do regionu Berchtesgaden mnohem blíže, o Francii nemluvě. Berchtesgaden je tak mimo jiné ideální oblastí k prožití stále oblíbenějších lyžařských prodloužených víkendů.

Lyžování pro každého

Nabídka sjezdovek je pestrá a dobré lyžování si v okolí Berchtesgadenu užijí a plně vychutnají jak úplní začátečníci a rodiny s malými dětmi, tak i pokročilejší lyžaři. A v neposlední řadě se tady nebudou nijak nudit ani zkušení a zdatní jezdci. Oblast Berchtesgaden leží ve vzdálenosti necelých 20 kilometrů jižním směrem od rakouské metropole Salzburg. V regionu leží i jedinečný národní park Berchtesgaden.

Jenner

Nedaleko severního okraje jezera Königssee se nachází lyžařský areál Jenner. Lyžaři, kteří z vesničky Königssee vyjedou lanovkou Jennerbahn až na samotný vrchol této hory, který leží v nadmořské výšce 1.874 metrů, z ní budou mít krásný výhled nejen na dole ležící jezero Königssee, ale i okolní alpské velikány. Nejvyšším zdejším vrcholem je hora Watzmann s vrcholem ve výšce 2.713 metrů. Tato místní dominanta leží jen několik kilometrů od hranic s Rakouskem.

Skiareál Jenner je v Berchtesgadenu ideálním místem pro zkušenější jezdce, kteří si chtějí užít dlouhé sjezdovky a nebo lyžování ve volném terénu. I když by se mohlo zdát, že celkových 11 kilometrů sjezdovek na vrcholu Jenner bude málo, mezi sjezdovkami je zařazen i sedm kilometrů dlouhý sjezd do údolí. Tato trať patří k nejdelším sjezdovkám ve východních Alpách. Ve vrcholových partiích se pak nalézá několik oblastí, kde si mohou zájemci zajezdit v hlubokém sněhu.

Götschen

Další lyžařské areály v oblasti Berchtesgaden jsou pak vhodné hlavně k rodinnému lyžování a také jízdu sjezdařů, kteří s tímto sportem teprve začínají. Například v lyžařském areálu Götschen nad vesničkou Bischofswiesen v severní části regionu si určitě dobře zalyžují rodiče se svými dětmi. Také je zde možné užít si večerní lyžování, protože zdejší sjezdovky se mohou chlubit umělým osvětlením.

Rossfeld / Zinken a Gutshof / Obersalzberg

Ve východní části lyžařského areálu, přímo na hranici s Rakouskem, se nachází skiareál Rossfeld. Z něj se dá přijet i do sousedního rakouského areálu Zinken. Nadmořská výška sjezdovek v oblasti Rossfeld se pohybuje kolem 1.500 metrů nad mořem. Začátečníci si pak určitě oblíbí malý, ale pohodový lyžařský areál Gutshof / Obersalzberg.

Blízko k nám

Celkem se mohou lyžaři v oblasti Berchtesgaden těšit na necelé tři desítky sjezdovek s nejvyšším bodem v nadmořské výšce těsně pod 1.800 metrů. Nabídka sjezdových tratí, které jsou každý den pečlivě upravovány, plně uspokojí nároky většiny lyžařů. A blízkost k České republice činí z oblasti Berchtesgaden atraktivní lyžařskou oblast pro turisty z Čech, a to zejména ze západní části republiky.

Běh na lyžích a skialpinismus

Oblast Berchtesgaden je sice známá mezi sjezdovém lyžaři, ale jsou zde i atraktivní skialpinistické terény. Prakticky nedotčená alpská krajina je ideální k provozování tohoto moderního sportu. Na své objevení tady čekají četná malebná zákoutí německých Alp. Příznivci běžeckého lyžování najdou v okolí Berchtesgadenu nejpestřejší nabídku stop přímo mezi městečkem Berchtesgaden a vesničkou Bischofswiesen. Krajinou jsou tu vedeny okruhy jak pro klasický styl běhu, tak i bruslení. A každý si tady může vybrat z různě náročných stop podle toho, na co si troufá. Stále větší oblibě se v oblasti Berchtesgaden těší i výlety na sněžnicích. Pořadatelé outdoorového festivalu zde dokonce pořádají i túru, trvající 12 hodin.

Zimní turistika

K dalším zimním aktivitám, která v oblasti Berchtesgaden určitě stojí za vyzkoušení, je zimní turistika. Údajně nejkrásnější trasa v regionu vede podél říčky Ramsauer Ache z Ramsau am Berchtesgaden až k jezero Hintersee. Cesta vede takzvaným kouzelným lesem (Zauberwald) a dobrodružné povahy se mohou dostat až k propasti Marxenklamm.

Ledové království

Podobně, jako v dalších alpských zimních střediscích, i v Berchtesgadenu se mohou turisté projet pohádkovou zimní krajinou na saních tažených koňským spřežením. Zabalení do teplé deky pak mohou dokonale vnímat romantickou atmosféru oblasti. Turisté, kteří navštíví Berchtesgaden kolem Vánoc, pak budou moci zajít na krásné a romantické vánoční trhy.